23 marca 2014

Tylko razem z córką, Betty Mahmoody

Książki fabularne to jedna sprawa, natomiast czytanie historii opartych na faktach jest czymś zupełnie innym - nie trzeba sobie wyobrażać, że wydarzyły się naprawdę, często trudno jest przyjąć do świadomości, że są to historie prawdziwe, które nie zostały wymyślone przez autora. Niestety książek tego typu czytam bardzo niewiele, po każdej kolejnej powieści opartej na faktach obiecuję sobie, że jak najszybciej sięgnę po kolejną, jednak na tych początkowych obietnicach się kończy, a ja na nowo powracam do swoich ulubionych gatunków. Skłamałabym, gdybym napisała, że książka Betty Mahmoody nie zachęciła mnie do sięgnięcia po podobne historie, aczkolwiek jestem w 90% przekonana, że znów skończy się na pustych obietnicach.


Betty Mahmoody jest Amerykanką, która wraz z czteroletnią córką wybiera się na dwutygodniowe wakacje do rodzimego kraju jej męża, którym jest Iran. Od początku niezbyt przekonana do tej wyprawy, Betty nie przypuszczałaby nawet, że Iran stanie się jej więzieniem, w którym nawet rodzina Mudiego nie będzie chciała jej pomóc. Kobieta wszelkimi siłami stara się uciec z Teheranu i powrócić do Ameryki, jednakże ucieczka możliwa jest tylko pod jednym warunkiem - razem z jej czteroletnią córeczką.

Od początku wiedziałam, że czytanie tej książki będzie bardzo emocjonujące, ale nawet nie spodziewałabym się, że cała ta historia wpłynie na mnie w aż tak dużym stopniu. Pomimo tego, że nie raz, nie dwa słyszało się o równie wstrząsających losach innych kobiet, to jednak czytanie tej powieści było niejakim wyzwaniem, ponieważ ciężko było dopuścić do swojej świadomości fakt, że nie jest to historia fikcyjna. „Tylko razem z córką” to książka niezwykle wzruszająca, bolesna, która przeraża swoją prawdziwością, a empatia w obliczu stytuacji, w jakiej znalazła się główna bohaterka, sprowadza się do tego stopnia, iż podczas czytania tej historii ja sama miałam wrażenie, jakbym znalazła się w pułapce, bez możliwości wyjścia.

„Tylko razem z córką” to również wspaniały zbiór informacji na temat irańskiej kultury, islamskiej religii i zasad panujących w tym kraju. Sytuacja, w której znalazła się Betty jest przerażająca, ponieważ Iran to miejsce, w którym prawo stoi twardo po stronie ojca w razie jakichkolwiek rodzinnych problemów, dlatego ucieczka z niego nie jest prosta, a walka ze sprawiedliwością przepełniona ślepymi uliczkami i pułapkami, przed którymi nie ma ucieczki. Książka ta jest również cudowną opowieścią o matczynej miłości, do której zrozumienia nie trzeba wiele.

Jestem w pewnym stopniu oszołomiona tą książką, jednak bardzo się cieszę, że trafiła ona w moje ręce. To niesamowita historia, warta poznania i wysłuchania opowieści, którą autorka próbuje opowiedzieć. Zdecydowanie nie jest to powieść, którą czyta się jednym tchem, warto poświęcić jej kilka dłuższych chwil, oddać się kontemplacji i krótkim chociaż przemyśleniom. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą historią.

Ocena: brak

Zainteresowani zakupem mogą nabyć tę książkę tutaj.

15 komentarzy:

 1. Kiedyś czytałam książkę opartą na faktach i byłam lekko przerażona. Wiedząc, że wydarzenia miały miejsce w rzeczywistości, bardziej wpływały na moje emocje. Zwłaszcza jeżeli chodziło o brutalność ludzi i cierpienie innych osób. Wiedziałam, że nie jest to czysta fikcja i wyobraźnia autora, a prawdziwy ból.
  Na razie nie dam rady przeczytać "Tylko razem z córką", ale gdy tylko uda mi się znaleźć czas, być może zdecyduję się sięgnąć po tą historię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo tego, że naprawdę przeżywam takie książki, to w gruncie rzeczy nie jestem jakoś super wrażliwa na takie historie, nie w takim stopniu, jak w przypadku wielu innych książek całkowicie fikcyjnych. I to właśnie z tego powodu nie sięgam po takie książki zbyt często, po prostu nie są moim priorytetem. :) Jednak do przeczytania tej zdecydowanie zachęcam.

   Usuń
 2. Lubię tego typu książki. Miałam zresztą okazję przeczytać pozycję, której autorka była współtwórcą. Myślę, że kiedyś przeczytam również i tą historię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam, niesamowite wrażenia po przeczytaniu tej książki. :)

   Usuń
 3. Z chęcią przeczytam tę książkę, bardzo ciekawa tematyka..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tematyka faktycznie bardzo interesująca, ale też zatrważająca - nie mieści mi się w głowie, że takie sytuacje naprawdę mają miejsce na świecie.

   Usuń
 4. Trudno ocenić książkę, w której zawarta jest historia czyjegoś życia, dlatego nie dziwi mnie brak oceny :) szczerze, to rzadko sięgam po tego typu utwory, sama nie wiem czemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, właśnie z tego powodu powstrzymałam się przed wystawieniem oceny - to po prostu byłoby bardzo nie na miejscu w przypadku tej książki - jak i z resztą każdej innej o takiej tematyce. :)

   Usuń
 5. A ja nie lubię takich historii, zawsze mnie zaskakuje jak kobiety same pakują sie w taka sytuacje. Książę z amerykańskiej bajki w swoim kraju nagle robi sie tyranem. A wystarczyło poznać kulturę i religie wybranka i moze taka książka nigdy nie musiałaby powstać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam Ci rację, w tym co piszesz jest sporo prawdy, tym bardziej, że w tej książce faktycznie był sytuacje, kiedy podczas retrospekcji główna bohaterka miała przeczucie, że nic dobrego z tego wycieczki nie wyniknie, a jednak zdecydowała się na wyjazd. Wydaje mi się jednak, że nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać.

   Usuń
 6. wydaje się być fajna, może kiedyś się szkuszę ;))
  zapraszam
  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobałaby Ci się też "Arabska żona" i reszta cyklu, polecam, przeczytaj. :) Ja za to chętnie sięgnę po recenzowany przez Ciebie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam o tych książkach, chyba nawet natknęłam się na nie w bibliotece. :) Będę o nich pamiętać jeżeli tylko znów najdzie mnie ochota na książki o takiej tematyce. :)

   Usuń
 8. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale po recenzji wiem, że muszę ją przeczytać. Bardzo lubię historie oparte na faktach, zwłaszcza te wstrząsające i w sposób znaczący wpływające na życie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy opublikowany komentarz, opinia czytelników mojego bloga naprawdę wiele dla mnie znaczy i gorąco motywuje do dalszego pisania.

Copyright © 2016 Złodziejka Książek , Blogger