14 września 2014

Monument 14. Niebo w ogniu, Emmy Laybourne

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia powietrze - tak bardzo niezbędne do życia i bez którego funkcjonowanie jest kompletnie niemożliwe - w jednej sekundzie staje się dla niektórych z Was śmiertelnie niebezpieczne. Sprawia, że wykonujecie rzeczy, których wcześniej nigdy byście nie zrobili, zamienia Was w istoty, o jakie nigdy wcześniej byście się nie podejrzewali. Całe Wasze zewnętrzne otoczenie jest jedną, wielką pułapką, która tylko czeka na to, aby Was schwytać. Czy istnieje miejsce, w którym jest bezpiecznie? Jeżeli tak, to jak można się tam dostać?

W tej części serii napisanej przez Emmy Laybourne bohaterowie dzielą się na dwie grupy - Dean, Astrid i trójka maluchów zostają w sklepie, kiedy reszta dzieciaków decyduje się na bardzo niebezpieczną podróż autobusem do Denver, gdzie - jak wierzą - odnajdą swoich rodziców, gdyż przeprowadzana jest tam ewakuacja ludności w bezpieczne miejsce. Jak się jednak okazuje, ich podróż najeżona jest wręcz komplikacjami, a także i sklep, w którym zostali Dean i Astrid przestaje być tak bezpiecznym miejscem, jak tego oczekiwali.

Ujmę to krótko - w porównaniu z poprzednią częścią, „Niebo w ogniu” wypada o wiele, naprawdę o wiele lepiej niż pierwszy tom. O ile z „Odciętymi od świata” miałam ten problem, że toporny początek utrudniał mi wgryzienie się w tę książkę, to z drugą częścią tej serii nie miałam z tym absolutnie żadnego problemu. Z całą pewnością zasługa leży po stronie tego, iż akcja w tej powieści rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyły się wydarzenia poprzedniej części - autorka nie marnuje zbędnych chwil na wprowadzanie czytelnika po raz kolejny w całą historię, nie streszcza wydarzeń oraz - co najlepsze - nie występuje tutaj żadna, nawet najmniejsza luka czasowa pomiędzy obiema książkami.

„Niebo w ogniu” jest bogate również w znacznie więcej brutalniejszych scen, niż było ich w poprzednim tomie i myślę, że najbardziej przerażającym faktem w tej kwestii jest to, iż przecież przez cały czas mamy do czynienia z dziećmi, które z zasady postrzegane są jako dobre i niewinne. Niestety rzeczy, do których były zdolne całkowicie kłócą się z ich przyjętym wizerunkiem i właśnie dlatego niektóre sytuacje tak bardzo mną wstrząsnęły. Coś czuję jednak, że to nie koniec brutalności ze strony autorki, ponieważ świat, który w swojej serii wykreowała, znajduje w sobie zdecydowanie mniej miejsca na dobroć i porządek, niż realia, w których żyjemy. 

Jestem całkiem szczera, kiedy piszę, że ogromnie nie mogę się doczekać kolejnej części tej serii. „Niebo w ogniu” pomogło mi znacznie bardziej zżyć się z bohaterami i w większym stopniu przeżywać ich losy. Nie jest to seria, którą mogłabym dodać do ulubionych, ale obie książki zasługują moim zdaniem na uwagę i zainteresowanie ze strony innych moli książkowych, dlatego ich przeczytanie gorąco polecam. A kto wie, czy jeżeli kolejna część tej serii okaże się równie świetna, to czy nie będę zmuszona dodać tych książek do swoich ulubionych lektur? Póki co wszystko na to wskazuje.

Ocena: 9/10

15 komentarzy:

 1. Wszyscy zachwycają się tą serią, a przede mną dopiero pierwszy tom. Mam wielką ochotę zapoznać się z tymi książkami, ponieważ wydaje mi się, że przypadłyby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie czytałam, ale ciągle słyszę ochy i achy, więc pewnie się skuszę. Chociaż pierwszy tom z opisu przypominał mi coś na kształt Pod kopułą czy GONE, a obie te książki lubię, martwię się, że będzie zbyt podobne. Ale drugi tom chyba eliminuje ten niepokój :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie kupiłam pierwszą część tej serii i niedługo przeczytam. Jestem bardzo ciekawa i mam duże oczekiwania. Ale zazwyczaj widzę bardzo dobre opinie o tej serii, więc mam nadzieję, że się nie zawiodę :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. To raczej książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam pierwsza częśc, która bardzo mi sie spodobała, dlatego mam ochotę na drugą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy tak dobrze mówią o tej serii, że muszę ją mieć. Dzięki za recenzje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę ci napisać, że jestem ogromnie wdzięczna! Nie dość, że szukałam jakiejś dystopii, to przegapiłam te książki. :) A ty nie dość, że podsunęłaś mi tytuł, to jeszcze poleciłaś, więc dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie klimaty, więc chyba postaram się przeczytać tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej serii, wydaje się całkiem fajna. W każdym razie nie widzę miłosnego trójkąta,a to już dobry znak. W dodatku okładka przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam zamiar kupić pierwszą część tej serii, ale widzę, że chyba powinnam nabyć od razu drugą:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Planuję zapoznanie z tą serią, bardzo chcę i na pewno w końcu do tego dojdzie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Podobnie jak moim poprzednicy - planuje zapoznanie z serią :) Ale muszę potwierdzić, że okładki są tutaj zjawiskowe...

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję za bardzo ciekawą recenzję i na 100% zapoznam się z serią.
  W wolnej chwili zapraszam http://ksiazkowy-zlodziej.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. zgadzam się, że o wiele lepszy od pierwszego tomu, polecam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy opublikowany komentarz, opinia czytelników mojego bloga naprawdę wiele dla mnie znaczy i gorąco motywuje do dalszego pisania.

Copyright © 2016 Złodziejka Książek , Blogger